Z dniem 1 stycznia 2015r. nastąpią zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych - wprowadzony zostaje ryczałt od użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych przez pracowników - co się zmieni i na co zwrócić szczególną uwagę...
Nowa ustawa z dnia 7 listopada 2014r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wskazała jednoznacznie stawki ryczałtowe, jakie należy zastosować do obciążenia podatkiem dochodowym pracownika od osiąganych przez niego nieodpłatnych przychodów. Ustawa ta zmienia ustawę z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012r. poz. 361, z póź. zm.). Zmianie podlegał m.in. art. 12, w którym po ust. 2 dodane zostały ust. 2a-2c w brzmieniu:
„2a. Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
1) 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
2) 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
2b. W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w ust. 2a.
2c. Jeżeli świadczenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych jest częściowo odpłatne, to przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością określoną w ust. 2a albo ust. 2b i odpłatnością ponoszoną przez pracownika.”.
Oznacza to, że w zależności od tego, jaką umowę ma pracownik podpisaną z pracodawcą, taki podatek będzie uiszczał do urzędu skarbowego z tego tytułu. Jeżeli korzysta z auta nieodpłatnie przez cały miesiąc podatek zapłaci od kwoty 250zł lub 400zł w zależności od pojemności silnika (co odpowiednio daje podatek 45zł i 72zł, przy stawce 18%). Jeżeli natomiast pracownik korzysta odpłatnie przez cały miesiąc - zapłaci podatek od różnicy pomiędzy kwotą opłaty jaką ponosi a kwotą odpowiednią dla wykorzystywanego auta. I trzeci przypadek, gdy pracownik korzysta tylko określone dni w miesiącu - np. 8 czy 10, zapłaci odpowiednio 8/30 lub 10/30 wskazanych stawek. Dla pracownika i pracodawcy daje to łatwiejszy sposób kalkulowania obciążenia podatkowego przychodów pracownika.
Jak już wspomniałam pracodawca powinien mieć z pracownikiem podpisaną umowę - będzie to umowa o powierzenie mienia. W firmie również powinien zostać stworzony regulamin korzystania z aut (jeżeli jeszcze go nie ma) - swojego rodzaju polityka w firmie w tym zakresie - która musi być zbieżna z przepisami prawa (nie może obchodzić w żaden sposób ustawy) i zgodna z tym, jak funkcjonuje to w firmie (należy wziąć pod uwagę specyfikę firmy, sezonowość korzystania z auta np. okresy urlopowe). Polityka ta powinna odpowiadać na pytania: kto będzie miał prawo do użytkowania auta, na jakich zasadach i jaka jest odpowiedzialność z tym związana. Spisanie zasad pozwoli uniknąć nieporozumień z organami podatkowymi w tym zakresie. Stworzenie przejrzystego regulamin to podstawa. Regulamin ten powinien być znany wszystkim pracownikom, a szczególnie tym, którzy z tego przywileju będą korzystali.
UWAGA!!! Należy pamiętać, że jeżeli samochód służbowy powierzony zostaje pracownikowi do celów prywatnych - nie przysługuje pełne odliczenie podatku VAT - więcej na ten temat można znaleźć TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz