poniedziałek, 15 grudnia 2014

Usługa najmu lokalu oraz dostawa mediów a podatek VAT

Wynajmowanie lokalu zarówno dla celów mieszkaniowych jak i użytkowych powiązane jest z udostępnianiem mediów - czy podatek VAT dla mediów powinien mieć tą samą stawkę, co podatek dla usługi wynajmu, tzn. czy traktuje się te dwie usługi łącznie, czy może jednak oddzielnie z różnymi stawkami VAT.
 
W dniu 04.11.2014r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej nr IPTPP3/443-128/14-4/BJ odpowiedział na pytanie spółki, która chce zarządzać nieruchomościami - wynajmować je zarówno dla celów mieszkaniowych jak i dla celów użytkowych. Spółka na fakturach nie chce wyodrębniać usługi najmu i mediów, tylko chce traktować je kompleksowo stosując jedną stawkę podatku VAT.
 
Organ podatkowy oświadczył, że najemca niezależnie od czynszu musi ponosić koszta mediów, gdyż bez mediów wynajem byłby niemożliwy. Można natomiast kwestię mediów uregulować dwojako - najemca może mieć podpisaną umowę niezależnie od wynajmującego bezpośrednio z firmą świadczącą usługi w zakresie mediów, a jeżeli takiej umowy nie ma zawartej - najem pozostaje usługą kompleksową w zakresie czynszu, jak i opłat za media. Usługi świadczone bowiem można podzielić na:
  • usługę podstawową, zasadniczą - najem lokalu;
  • usługi pomocnicze - media, tj. energia, gaz, woda, które same w sobie nie stanowią celu, a jedynie są uzupełnieniem usługi podstawowej; każda z usług pomocniczych zdeterminowana jest realizacją usługi zasadniczej, traktowana jest jako element usługi głównej, która bez niej nie mogłaby być zrealizowana.
Takie traktowanie usług czyni z nich usługi kompleksowe, dla których zastosowanie ma ta sama stawka podatku. Usługi pomocnicze stanowią jedynie element do kalkulacji kosztu wynajęcia lokalu, a na rzecz najemców świadczona jest natomiast usługa główna - wynajęcie lokalu. Interpretacja wskazuje, żeby sztucznie tych usług nie oddzielać, gdyż wynajem bez mediów straciłby przesłanki warunkujące jego realizację (dany lokal bez mediów byłby bezużyteczny), a dostawa gazu, wody itd. straciłaby sens, bez usługi głównej.

Usługa najmu stanowi usługę złożoną z różnych usług, które związane są z realizacją jednego celu - wynajęcia lokalu. Dlatego też we wspomnianej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi powołał się na treść art. 43 ust. 1 pkt. 6 ustawy o VAT, który zwalnia "usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe". Oznacza to, że ze zwolnienia w tym zakresie korzysta usługa wynajmu lokali na cele mieszkaniowe. Natomiast dla wynajmu na cele użytkowe ustawa nie przewiduje zwolnienia - przez co taki wynajem opodatkowany będzie stawką podstawową 23%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz