Czynny żal - co to takiego, gdzie się składa i na jakich warunkach? Kogo uchroni złożenie czynnego żalu, a komu nie pomoże?
Czynny żal stanowi zawiadomienie organu skarbowego (powołanego do ścigania) o popełnieniu czynu zabronionego. Na podstawie art. 16 Kodeksu karnego skarbowego - osoba korzystająca z "przywileju" złożenia czynnego żalu w odpowiednim terminie nie będzie podlegała karze ani za przestępstwo skarbowe, ani za wykroczenie skarbowe. Warunkiem jest jednak uiszczenie w całości należności publicznoprawnej, która została uszczuplona poprzez popełnienie czynu zabronionego. Jeżeli uszczuplenie należności publicznoprawnej nie nastąpiło, nie należy uiszczać żadnej płatności w związku z korzystaniem ze złożenia czynnego żalu.
Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, czyli złożenie czynnego żalu, powinno przybrać formę pisemną, jednakże może również mieć formę ustną do protokołu (samo przyznanie się przed urzędnikiem, bez stosownej adnotacji w protokole, czy też nie sporządzenie protokołu - nie stanowi złożenia czynnego żalu i nie chroni podatnika przed konsekwencjami jego popełnienia).
Złożenie czynnego żalu również nie zawsze będzie skuteczne, ze względu na osobę, która je składa. Jeżeli będzie to osoba, która:
- kierowała wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;
- wykorzystała uzależnienie innej osoby od siebie, poleciła jej wykonanie takiego czynu;
- zorganizowała grupę albo związek osób mających na celu popełnienie przestępstwa skarbowego, albo taką grupą lub związkiem kierowała (wyjątkiem jest, jeżeli zawiadomienie składa z całą grupą);
- nakłaniała inną osobę do wykonania takiego czynu celem skierowania oskarżenia o jego popełnienie przeciwko tej osobie.
Złożenie czynnego żalu może nie być skuteczne również ze względu na okoliczności, tj.:
- organ ścigania posiada już dokumentację wyraźnie wskazującą na popełnienie przestępstwa, lub wykroczenia skarbowego;
- organ ścigania wszczął już postępowanie (np. poprzez przeszukanie, czynności sprawdzające, kontrolujące celem wykrycia przestępstwa, lub wykroczenia skarbowego) - chyba, że zgłoszenie dotyczyło będzie innego czynu zabronionego.
Czy warto korzystać i kiedy z tego "przywileju"?
Oczywiście, że warto i to od razu po zauważeniu popełnienia czynu zabronionego, np. nie złożona deklaracja podatkowa w terminie, brak płatności podatku, itp. Należy jak najszybciej złożyć czynny żal, zapłacić podatek wraz z odsetkami obliczonymi od dnia kiedy powinien zostać zapłacony do dnia zapłaty i dzięki temu uniknąć konsekwencji w postaci kar grzywny, mandatów itp.
Jak napisać czynny żal?
Przede wszystkim w piśmie należy wskazać jednostkę, która składa czynny żal (podatnika) oraz urząd skarbowy, do którego kieruje to pismo, a także datę jego sporządzenia. Następnie można skorzystać z przykładu:
Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego
(czynny żal)
Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 roku
Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 930, ze zm.), w celu
skorzystania z przewidzianej w tym przepisie instytucji przyznania się do
popełnienia czynu zabronionego niniejszym zawiadamiam o popełnieniu czynu
zabronionego polegającego na....
Następnie należy wskazać czego dotyczył czyn zabroniony (np. niedopełnienie złożenia deklaracji podatkowej PIT/CIT oraz zapłaty podatku w ustawowym terminie). Należy również wskazać osoby, które również są odpowiedzialne za popełnienie tego czynu (brały w nim udział).
Bardzo istotne jest wskazanie przyczyn popełnienia czynu i okoliczności jego popełnienia. Konieczne jest również wskazanie, że np. deklaracja została złożona w dniu...., podatek wraz z należnymi odsetkami zapłacony w dniu... .
Na końcu pisma można dodać:
Podkreślenia
wymaga, iż działanie podatnika w żadnym wypadku nie zmierzało do uniknięcia
opodatkowania, uszczuplenia bądź narażenia na uszczuplenie należności
publicznoprawnej.
I oczywiście się podpisać. Jeżeli nie jesteśmy osobą, której złożenie czynnego żalu będzie bezskuteczne, lub nie zostało wobec nas wszczęte postępowanie, a organ ścigania nie posiada w tej materii odpowiedniej dokumentacji nas obciążającej - nie będziemy odpowiadać za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz