środa, 17 grudnia 2014

Nagrody w konkursie dla pracowników a podatek dochodowy PIT

Pracodawcy organizują dla swoich pracowników konkursy,  w których mogą oni wygrywać nagrody pieniężne lub rzeczowe - czy stanowi to przychód pracownika ze stosunku pracy i czy podlega opodatkowaniu PIT? Jakiej wysokości podatek powinien zostać pobrany?

Co do zasady UPDOF wskazuje w art. 30 ust. 1 - od jakich dochodów pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy i w jakiej wysokości. Artykuł ten w ust. 1 pkt. 2 mówi o opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym 10% dochodów "z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Jednocześnie art. 21 ust. 1 pkt. 68 tej ustawy mówi o zwolnieniu dla takiego dochodu, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760zł. Zgodnie ze wspomnianym przepisem dotyczy to nagród "wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług".

Jednakże inne poglądy reprezentują organy skarbowe - powołując się na występowanie między pracownikiem a pracodawcą stosunku pracy - przez to uzyskanie dochodu w postaci nagrody jest dla nich dochodem ze stosunku pracy i powinno zostać opodatkowane tak jak pozostałe dochody zgodnie z progresywną skalą podatkową obowiązującą dla PIT. Orany podatkowe powołują się na więź występującą pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - gdyby nie ta więź, pracownik nie otrzymałby nagrody, gdyż nie byłby uprawniony do wzięcia udziału w danym konkursie. Konkursy organizowane przez pracodawcę mają ściśle określonych odbiorców, którymi są pracownicy, a takie zawężenie grona odbiorców/uczestników powoduje, że jest on ściśle związany ze stosunkiem pracy, a wygrana będzie stanowiła dochód właśnie z tego tytułu. Ścisłe powiązanie przyczynowo-skutkowe, określony zasięg podmiotowy determinuje wysokość podatku do pobrania - bez względu na wysokość otrzymanej nagrody podlega ona pod stawki podatku 18%, 20%.
Istnieje wiele interpretacji, które opowiadają się właśnie za tym poglądem i nie zgadzają się ze stanowiskami podatników, którzy twierdzili, że ze względu np. na fakt, iż konkurs nie jest bezpośrednio związany z wykonywaną pracą - pracownicy banku i konkursy fotograficzne - to powinny zostać zwolnione do wysokości 760zł, a powyżej opodatkowane ryczałtem 10% (interpretacja z 07.05.2013r. - IPPB2/415-179/13-2/AS - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie).

Inne interpretacje, ale z tym samym wynikiem to:
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 25.10.2013 r. nr IBPBII/1/415-745/13/MK;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 16.07.2013 r. nr IBPBII/1/415-433/13/MK.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 16.07.2013r. odpowiedział, że jeżeli konkurs będzie organizowany tylko i wyłącznie dla pracowników - będzie to dla nich przychód ze stosunku pracy. Gdyby ten konkurs miał szerszy zakres podmiotowy, tzn. gdyby również osoby spoza jednostki mogły brać  w nim udział wygrane stanowiłyby przychód z innych źródeł, a tym samym podlegały pod zwolnienie do wysokości 760zł, a powyżej tej kwoty opodatkowane byłyby stawką ryczałtową 10% - przez wszystkich uczestników niezależnie od powiązań stosunkiem pracy. Wszystko uzależnione jest od zasięgu podmiotowego konkursu. Takie podejście potwierdzają również:
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21.08.2012 r. nr IPPB1/415-527/12-4/ES;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dn. 20.12.2010r. nr IPPB2/415-838/10-2/MK;
  • WSA w Warszawie - wyrok z 17 kwietnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 3381/12. 
Istnieją jednak interpretacje kwalifikujące nagrody w sposób korzystniejszy dla podatnika, tj. jako nagrodę, a nie przychód ze stosunku pracy:
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dn. 08.01.2013r. nr IBPBII/1/415-785/09/BJ;
  • Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście z dn. 04.06.2007r. nr ZD/415-12/07.
Również nagrody za wyniki ze sprzedaży traktowane są przez organy podatkowe inaczej - tzn. dają prawo opodatkować je powyżej kwoty 760zł stawką ryczałtową 10%:
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 09.11.2012 r., nr ILPB1/415-777/12-2/AA;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 01.022013 r., nr IPTPB1/415-675/12-2/KO.
Interpretacje te dotyczyły jednak konkursów odbywających się na podstawie odrębnego regulaminu dla pracowników sklepu (kontrahentów spółki), a w drugim przypadku przedstawicieli handlowych i agentów, którzy w ramach swojej działalności świadczyli usługi dla spółki - oznaczałoby to, że nie był on skierowany jedynie dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Wygrana w konkursie organizowanym ze środków ZFŚS


Wygrane pochodzące z udziału w konkursach organizowanych ze środków ZFŚS również podlegają opodatkowaniu, ale występuje zwolnienie do kwoty 380zł. Więcej na temat podstawy do zwolnienia dla świadczeń otrzymanych z ZFŚS znajduje się po kliknięciu w link poniżej:


W materii sposobu opodatkowania wygranych istnieje wiele wątpliwości, a organy podatkowe nie zawsze stoją na straży jednego poglądu, dlatego w tym zakresie należy być bardzo ostrożnym i często najlepszym rozwiązaniem przy organizacji wielu konkursów jest wystąpienie o interpretację indywidualną dla swojego przypadku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz