poniedziałek, 1 grudnia 2014

Boże Narodzenie – bony towarowe, karty przedpłacone oraz paczki świąteczne

Coraz większymi krokami zbliża się Boże Narodzenie i okres wręczania pracownikom przez pracodawcę różnego rodzaju upominków – bonów towarowych czy też paczek świątecznych – czy podlegają one ZUS i PIT, a jeżeli tak, to w jakiej części?
Bony towarowe i paczki świąteczne będą różnie podlegały pod opodatkowanie i ZUS. Uzależnione to jest przede wszystkim od tego, z jakich pieniędzy pracodawca je finansuje.

Finansowanie ze środków obrotowych

Jeżeli bony towarowe i paczki świąteczne będą w całości sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, w całości podlegać będą pod ZUS i PIT.

Finansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Sfinansowanie upominków dla pracowników ze środków ZFŚS daje pracownikowi korzyść ze względu na mniejsze obciążenie. §2 ust.1 pkt. 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 18.12.1998 w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe mówi o zwolnieniu tych świadczeń bez względu na ich wysokość z konieczności zapłaty składek ZUS.
Natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 1 pkt. 67 mówi o zwolnieniu wartości:
„otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi”
 Jak wskazałam, w tym pojęciu nie mieszczą się bony towarowe, talony i inne znaki towarowe uprawniające do wymiany na towar lub usługę. Jednakże pracodawcy korzystają chętnie z kart przedpłaconych (np. Sodexo) – karty takie, czyli niespersonalizowane karty płatnicze zasilone środkami pieniężnymi pracodawcy (ze środków ZFŚS) – należy traktować jak świadczenie pieniężne – w świetle w/w art. 21, ust. 1, pkt. 67.
Resort finansów w odpowiedzi z 06.01.2010r. przyjął takie samo stanowisko na interpelację poselską 13008 - "Karta płatnicza stanowi ekwiwalent pieniądza i zapłatę kartą płatniczą należy traktować tak samo jak zapłatę.".
Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dn. 11.01.2010r. w interpretacji indywidualnej nr IPPB4/415-687/09-2/MP wypowiedział się:
"Karta ta nie służy bowiem do płacenia tylko w określonych sieciach handlowych – jak również płacąc za jej pośrednictwem nie ma – tak jak w przypadku bonu czy talonu – obowiązku kupienia towaru za określoną kwotę wynikającą z nominału tych ostatnich. Ponadto, (...) Użytkownicy kart przedpłaconych będą mogli używać ich do dokonywania zakupów w punktach usługowo-handlowych wyposażonych w elektroniczne terminale POS oraz do podejmowania gotówki z bankomatów. Skoro karta ta jest środkiem płatniczym – de facto działającym jak każda karta bankomatowa, to brak jest podstaw, aby nie uznać, że pracownik otrzymuje świadczenie pieniężne."
Oznaczało to będzie, że jeżeli karty przedpłacone są wynikiem działalności socjalnej (zgodnej z regulaminem przyznawania pomocy w ramach ZFŚS dla pracowników), w całości opłacone zostały z ZFŚS – do kwoty 380,00zł nie podlegają opodatkowaniu.
Należy jednak pamiętać, że pracodawca przyznaje różnego rodzaju pomoc, wręcza upominki finansowane z ZFŚS – np. paczki świąteczne, karty przedpłacone na święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, różnego rodzaju pomoc socjalną np. zapomogi, dofinansowanie kolonii dla dzieci, czy też finansowanie rekreacji w postaci kart Multisport – wszystkie te świadczenia otrzymane w ciągu roku należy zsumować i odliczyć wskazany limit 380,00zł, a pozostałą kwotę opodatkować.

4 komentarze:

  1. Już chyba mało który zakład pracy daje takie rzeczy jak bony czy karty przedpłacone. Osobiście wolałbym, aby pracodawca doładował mi konto telefoniczne i wtedy mogę płacić sobie za pomocą sms https://www.cashbill.pl/sms szybko, sprawnie i oczywiście bezpiecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś bardzo popularne były bony świąteczne i wiele zakładów pracy je wręczało swoim pracownikom. Dziś większość płatności realizowanych jest poprzez transakcje bezgotówkowe i trzeba się przyzwyczaić, że tak będzie. Mi bardzo odpowiada korzystanie z karty wielowalutowej https://www.igoriacard.com z racji tego, że staram się większość zakupów robić jak nie jestem w kraju.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń