poniedziałek, 1 grudnia 2014

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego – wartość początkowa i amortyzacja

Zakończenie okresu trwania umowy leasingowej dla Korzystającego wiąże się z możliwości wykupu samochodu – ale co dalej z takim autem, amortyzować, nie amortyzować, wliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodu? Jakie są uwarunkowania na tle ustawy o podatku dochodowym
i ustawy o rachunkowości?

Od początku – umowa leasingowa, to taka umowa, która zawarta zostaje na okres minimum 40% normatywnego czasu amortyzacji danego samochodu (np. przy okresie 5 lat – będzie to minimum
2 lata). Jednocześnie suma opłat ustalonych w umowie musi być co najmniej równa wartości początkowej samochodu. Po zakończeniu trwania umowy leasingu operacyjnego Korzystający ma prawo do wykupu przedmiotu leasingu po cenie niższej niż cena rynkowa. Wykupione w taki sposób auto powinno zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych i stanowić majątek przedsiębiorstwa.

Odliczenie VAT od faktury wykupu zostało opisane tutaj: Wykup samochodu z leasingu operacyjnego - odliczenie VAT

Podatkowa wartość początkowa wykupionego auta

Zgodnie z UPDOF (art. 22g, ust. 3 i 5) oraz OPDOP (art. 16g, ust. 3 i 5) - cytując:

„3. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
5. Cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.”

Kosztami związanymi z zakupem auta będzie np. opłata rejestracyjna.

Jeżeli tak ustalona wartość nie przekracza kwoty 3.500,00zł przedsiębiorca może:

  1. zaliczyć jednorazowo w koszty – jednakże może budzić to wątpliwości urzędów skarbowych, gdy auto nie zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych, tylko zaewidencjonowane jak każdy inny koszt;
  2. wprowadzić do ewidencji środków trwałych i zamortyzować jednorazowo w miesiącu oddania do użytkowania lub w miesiącu następnym;
  3. wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować poprzez miesięczne odpisy amortyzacyjne wg odpowiedniej stawki.

Jeżeli wartość przekracza 3.500,00zł pozostaje wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i amortyzowanie:

  1. jak każdego innego samochodu – zgodnie z tabelą stawek amortyzacyjnych – 5 lat (20% rocznie);
  2. stawką indywidualną – warunkiem jest udowodnienie, że samochód jest używany, tzn. okres wcześniejszego wykorzystania wynosi minimum 6 miesięcy (umowy leasingowe są na okres dłuższy – czyli warunek jest spełniony) lub ulepszony oraz został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika (jeżeli była to umowa leasingu operacyjnego – tzn. auto było amortyzowane przez leasingodawcę – warunek jest spełniony) – okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy (stawkę ustala się kwotowo lub procentowo)

Skorzystanie z indywidualnej stawki (w zależności od sytuacji podatkowej przedsiębiorcy) jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż przyspiesza amortyzację, powoduje zwiększenie odpisów amortyzacyjnych a tym samym zmniejsza podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym (pozwala optymalizować ten podatek).

Bilansowa wartość początkowa wykupionego auta

Wartość bilansowa może zostać ustalona:

  1. jeżeli auto nie było wcześniej wprowadzone do ewidencji środków trwałych (gdy sprawozdanie nie podlegało badaniu przez biegłego rewidenta) – wówczas stosuje się te same zasady co powyżej do ustalania wartości podatkowej
  2. jeżeli auto było wcześniej wprowadzone do ewidencji środków trwałych (zgodnie z ust. o rachunkowości większość umów leasingowych spełnia przesłanki do tego, by zostać wprowadzonym do ewidencji środków trwałych danej jednostki – jak w leasingu finansowym) – można wyróżnić dwa przypadki:

  • wartość początkowa leasingowanego auta zawierała kwotę wykupu – rozliczenie wykupu następuje poprzez wyksięgowanie z kwoty pozostałego zobowiązania leasingowego (część kapitałowa) – nie zwiększy to wartości początkowej, a przy powstaniu ewentualnej różnicy zaksięgowana zostanie na zwiększenie pozostałych kosztów operacyjnych;
  • wartość początkowa leasingowanego auta nie zawierała kwoty wykupu – wartość wykupu zostanie wprowadzona jako zwiększenie poprzednio wprowadzonej wartości początkowej.

3 komentarze:

  1. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takimi rzeczami u mnie w firmie akurat zajmuje się księgowa i jestem zdania, że robi to bardzo dobrze. Teraz ja najbardziej interesuję się kwestią ubezpieczeń. Fajnie opisano w https://kioskpolis.pl/kiedy-i-jak-zglosic-szkode-do-tuw/ wszelkie kwestie związane ze zgłaszaniem szkody do TUW.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nie miałam nigdy tak kupionego auta więc raczej te kwestie nie są dla mnie. Mogę każdemu kierowcy na pewno polecić przeczytanie wpisu https://iwawer.pl/artykul/drogowi-pomocnicy--niezawodna/1115179 gdzie bardzo fajnie opisano to czy możemy liczyć na pomoc drogową.

    OdpowiedzUsuń