czwartek, 15 stycznia 2015

Odliczenie od podatku - PIT-2

Ile wynosi kwota odliczenia od podatku w związku z kwotą wolną od podatku? Czy kwota ta ulega zmianie w 2015r.? I kiedy pracodawca może ją odliczyć pracownikowi od jego miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy?
 
Kwota wolna od podatku w 2015r. wynosi tyle samo co rok wcześniej, a więc 3.091zł - oznacza to, że podatek dochodowy zapłacimy od dochodów przekraczających tą kwotę. Przy obliczaniu podatku jest ona odzwierciedleniem kwoty 556,02zł - czyli odliczenia od podatku (wartość miesięcznego odliczenia to 46,33zł). Kwota wolna od podatku może zostać zastosowana tylko wówczas, gdy:
 • podatnik rozlicza się zgodnie z progresywną skalą podatkową - metoda liniowego rozliczania podatku i ryczałt nie dają takich uprawnień;
 • podatnik osiąga przychody z różnych źródeł - może ją zastosować tylko raz (maksymalna kwota roczna to 556,02zł niezależnie od źródeł i ilości przychodów);
 • podatnik rozliczający dochody różnymi metodami (z różnych źródeł) - odliczenie stosuje jedynie do tych rozliczanych wg skali podatkowej;
 • w podwójnej wysokości przy rozliczeniu łącznym z małżonkiem - każdy z nich uprawniony jest do zastosowania swojej kwoty (daje korzyści szczególnie wtedy, gdy jeden z małżonków nie zarobił kwoty wolnej od podatku).

Zakład pracy ma prawo odliczenia pracownikowi kwoty 556,02zł rocznie (46,33zł miesięcznie) od podatku tylko wtedy, gdy przed pierwszą wypłatą jaką otrzyma pracownik w danym roku złoży oświadczenie PIT-2 u swojego pracodawcy.

Jeżeli to oświadczenie zostanie złożone w terminie późniejszym nie odniesie skutku i pracodawca nie będzie miał prawa dokonywania odliczenia w tym roku podatkowym, a tym samym zmniejszania kwoty podatku do zapłaty. Oznacza to, że podatnik zapłaci w każdym kolejnym miesiącu podatek większy o 46,33zł. Nie traci on jednak prawa do rozliczenia tej ulgi w PIT rocznym i otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku.

Przykład: jeżeli pracodawca wypłaca wynagrodzenie do 10.01.2015r. - pracownik, który pierwsze wynagrodzenie u pracodawcy otrzyma właśnie tego dnia, powinien przed 10.01.2015r. złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie, jeżeli pierwsze wynagrodzenie będzie wypłacone 31.01.2015r. to do tej daty pracownik ma czas złożyć stosowne oświadczenie na PIT-2.

Oświadczenie PIT-2 mówi o tym, że pracownik określa płatnika (zakład pracy, w którym jest zatrudniany) do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty odliczenia, tj. 556,02zł, gdyż:
 • nie otrzymuje emerytury lub renty;
 • nie osiąga dochodów z członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
 • nie otrzymuje świadczeń z FP lub z FGŚP;
 • nie osiąga dochodów, od których jest zobowiązany odprowadzać zaliczki w ciągu roku podatkowego na podstawie art. 44 ust. 3 UPDOF, tj. dochodów z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy.
Oświadczenia PIT-2 pracownik nie musi składać w każdym roku podatkowym, chyba, że zaszły okoliczności zmieniające stan faktyczny, czyli pracownik zacząłby np. osiągać dochody z najmu opodatkowane wg skali podatkowej.

Jakie jeszcze są uwarunkowania przy stosowaniu odliczenia:

Jeżeli pracownik jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, ale przychody z niej opodatkowuje metodą liniową, lub ryczałtem - zachowuje prawo do stosowania odliczenia u pracodawcy i może takie oświadczenie złożyć.

Jeżeli pracodawca zmieniałby termin wykonywania wypłat np. z 10-tego następnego miesiąca na 30-ty danego miesiąca - ma prawo potrącić tylko raz kwotę 46,33zł, gdyż mimo, iż pracownik w danym roku otrzymałby 13 wynagrodzeń, kwota wolna od podatku pozostaje nie zmienna i rocznie wynosi 556,02zł.

Jeżeli pracownik pracuje w dwóch firmach jednocześnie, otrzymuje dwa wynagrodzenia i u jednego pracodawcy stosowane jest odliczenie - to w przypadku zrezygnowania z pracy w ciągu roku u tego pracodawcy nie ma możliwości złożenia oświadczenia u drugiego pracodawcy do stosowania tego odliczenia, gdyż byłoby ono złożone po otrzymaniu już pierwszego wynagrodzenia. Oznacza to, że dopiero w następnym roku pracownik ma prawo złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy o obniżanie zaliczek miesięcznych o kwotę odliczenia przed otrzymaniem pierwszego wynagrodzenia w danym roku.

Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie za niepełny etat, złożył u pracodawcy oświadczenie PIT-2, a podatek do zapłaty jest niższy niż 46,33zł - czyli kwota odliczenia - podatek do odprowadzenia wynosi zero.
 

PODSUMOWANIE:
 • kwota wolna od podatku w 2015r. wynosi 3.091zł, roczna kwota odliczenia od podatku wynosi 556,02zł, miesięczna kwota odliczenia od podatku wynosi 46,33zł;
 • odliczenia dokonuje płatnik po otrzymaniu od pracownika przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku temu pracownikowi oświadczenia PIT-2;
 • jeżeli nie zmienia się stan faktyczny do zastosowania odliczenia przez zakład pracy kwoty zwolnionej - oświadczenia składane w latach wcześniejszych są skuteczne;
 • nie złożenie oświadczenia w odpowiednim terminie skutkuje tym, że pracodawca nie ma prawa obniżać zaliczki na podatek o kwotę odliczenia - co oznacza, że pracownik zapłaci miesięcznie o 46,33zł więcej podatku;
 • pracownik ma prawo rozliczyć pełną kwotę rozliczenia w danym roku w deklaracji rocznej - co oznacza, że może odzyskać nadpłacony podatek.
 
WAŻNE! Jeżeli nie otrzymaliśmy jeszcze pierwszego wynagrodzenia od nowego pracodawcy właśnie teraz jest czas, by złożyć oświadczenie uprawniające do odliczania od zaliczek miesięcznych kwoty 46,33zł zmniejszającej nasz podatek do zapłaty do urzędu skarbowego.

11 komentarzy:

 1. Dzień Dobry, czy kwota 46,33 jest dopisywana do wynagrodzenia za pierwszy przepracowany miesiąc czy dopiero drugi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ulga w postaci kwoty wolnej w wysokości 46,33 jest odliczana przy kalkulowaniu podatku w każdym miesiącu pracy, jednakże, gdy zmieniamy pracę w ciągu miesiąca, może ona zostać odliczona tylko w jednym zakładzie pracy. Odlicza ją pracodawca, u którego pracę kończymy. Podwójne odliczenie kwoty powodowałoby niedopłatę w podatku, gdyż roczna kwota pozostaje niezmienna tj. 556,02zł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodzi mi o praktyczny aspekt zastosowania pit 2 (jakie są tego korzyści dla pracownika)

  Skoro kwota wolna jest odliczana w przypadku złożenia oświadczenia na pit 2 tylko w jednym zakładzie(bo jest tylko jeden etat) to czy do wypłaty za każdy przepracowany miesiąc nie powinno być dodatkowo 46,33? czymoże tą kwotę dostajemy jako nadpłatę na pit gdy się rozliczamy z us? Jakie korzyści da połączenie kwoty wolnej i oświadczenia o zwiększeniu kosztów uzyskania przychodu z uwagi gdy zakład pracy znajduje się w innej miejscowości niż zamieszkujemy? Wydaje mi się ,że niewiele osób słyszało o tym rozwiązaniu choć jest to uregulowane w ustawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Składając PIT-2 pracodawcy oświadczamy, że nie mamy określonych dochodów (jak wyżej w art.) i na tej podstawie pracodawca ma prawo przy kalkulowaniu naszego podatku odliczyć kwotę 46,33 - która pomniejsza podatek do zapłaty do urzędu skarbowego - tzn. obliczając podatek: dochód * 18% -46,33 = podatek. Jeżeli pracodawca o tą kwotę nie pomniejszy podatku, bo nie otrzymał oświadczenia od pracownika - przy kalkulowaniu podatku w rocznym PIT będzie to kwota zwrotu.
  Jeżeli zakład pracy znajduje się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania - pracownik ma prawo do wyższych kosztów uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawę do opodatkowania (oczywista korzyść - będzie zapłacony niższy podatek). Oczywistym jest, że pracodawca kalkulując podatek oblicza: Przychód - koszty uzyskania przychodu (wysokość uzależniona od tego jakie jest miejsce zamieszkania i zakładu pracy) = dochód do opodatkowania * 18% - 46,33 (jeżeli pracownik złożył oświadczenie) = podatek

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję wspaniałego bloga! To ogromna skarbnica wiedzy:) nie mam dużego doświadczenia z prowadzeniem działalności gospodarczej, ponieważ dopiero zaczynam, ale bardzo się cieszę, że trafiłem na Twój blog, bardzo mi pomógł!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  od 01.09.2016r. zatrudniliśmy pracownika na 1/2 etatu. który złożył przed pierwszą wypłatą PIT-2.
  Wczoraj otrzymaliśmy od niego zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie również w innym zakładzie na cały etat.
  Okazało się, że pracownik zarówno u nas jak i w drugiej firmie złożył oświadczenie PIT-2.
  Czy jako pracodawca możemy ponieść tego jakieś konsekwencje?
  Czy w takiej sytuacji powinniśmy skorygować dotychczas zatwierdzone listy płac?
  Bardzo proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
  Żaneta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracownik zapewne nie wie (albo liczy na to, że pracodawca nie wie), że PIT-2 składa się TYLKO RAZ, u JEDNEGO z pracodawców. Pracownik sam musi wybrać, którego z nich upoważni do odliczania kwoty 46,33zł.

   Usuń
 7. Mam pytanie. Rozliczając pity 2016 przez internet musiałem pobrać zaświadczenie dla Urzędu Skarbowego. Czy w tym roku będę musiał zrobić to ponownie, czy może będę mógł spokojnie rozliczyć się bez tego?

  OdpowiedzUsuń
 8. Można znaleźć tu wiele przydatnych informacji dotyczących księgwości :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo proszę o pomoc. Zmieniam pracę i dostałam do wypełnienia PIT-2. Jednak nie wiem, czy mam prawo do ulgi - współpracuję z zagranicznym biurem tłumaczeń na podstawie umowy o dzieło, ale nie prowadzę działalności gospodarczej (tylko odprowadzam podatek do US - tłumaczenia robię bardzo rzadko - w tym roku pieniądze otrzymałam raz i raz przesyłałam zaliczkę na podatek do US). Nie wiem, jak interpretować zapisy w ustawie. Czy taka umowa pozwala mi na skorzystanie z ulgi? Czy muszę występować o interpretację do US czy nie jest to konieczne? Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo proszę o poradę: prowadzę działalnośc gospodarczą, podatek obliczam wg skali. W październiku nabyłam prawo do emerytury i w paździeniku też otrzymałam pierwszą emeryturę. Zus od podatku odjął kwotę zmniejszającą podatek. Czy obliczając podatek za paździenik z działalności wg skali mam też odjąć 556,02 czy pominąć.

  OdpowiedzUsuń