wtorek, 13 stycznia 2015

Podatek od zysków giełdowych - PIT 38 za 2014r.

"Podatek giełdowy" - co to takiego, od czego się go płaci i jak go rozliczyć? Na te i inne pytania odpowiedz znajduje się poniżej.

Tzw. "podatek giełdowy" to nic innego jak podatek od zysków giełdowych, regulowany przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dn. 26 lipca 1991r. z późniejszymi zmianami. Jest to podatek pobierany z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych przez osoby fizyczne. 
Podatek ten naliczany jest od wszelkich inwestycji w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy walutowe. Płatnikiem tego podatku jest inwestor, czyli osoba fizyczna. Naliczany jest raz w roku (w ciągu roku nie ma obowiązku naliczania i odprowadzania podatku od zysków z inwestycji). Obowiązkiem każdego inwestora, niezależnie od tego, czy osiągnął zysk na swojej inwestycji, czy też zanotował stratę, jest dokonanie rozliczenia na deklaracji PIT-38 oraz w przypadku zysku odprowadzenie należnego podatku dochodowego do urzędu skarbowego.
Rozliczenia rocznego dokonuje się w terminie takim jak dla deklaracji PIT-37, PIT-36 - tzn. w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, za który dokonywane jest rozliczenie podatku. Najpóźniej do tego dnia inwestor musi rozliczyć i opłacić podatek. Rozliczenia dokonywane są dla transakcji zamkniętych, czyli np.: zakup akcji w 2014r. i ich sprzedaż w tym samym roku, czy też zakup w 2013r. (lub wcześniej) i ich sprzedaż w 2014r.. Transakcje otwarte, tzn. takie, gdy zakup nastąpił w 2014r. (lub wcześniej), a nie została zrealizowana sprzedaż, zostają do rozliczenia w latach kolejnych (po ich zamknięciu).
Biura maklerskie, w których inwestorzy mają swoje rachunki zobowiązane są do przesłania do każdego inwestora informacji PIT-8C (przy posiadaniu kilku rachunków w biurze, lub biurach maklerskich informacji PIT-8C inwestor otrzyma tyle, ile ma tych rachunków i wszystkie z nich musi uwzględnić w swojej deklaracji PIT-38). Każdorazowo należy zweryfikować informacje przesłane przez biuro maklerskie, gdyż przed urzędem skarbowym w przypadku popełnienia błędu odpowiada podatnik, czyli inwestor, a nie biuro maklerskie.

Strata na transakcjach giełdowych


Jeżeli inwestor poniósł stratę na jakiejś transakcji ma dwa wyjścia z sytuacji:
  • skompensować tą stratę w danym roku podatkowym z zyskiem na innej transakcji na instrumentach finansowych - dochody giełdowe nie łączą się z innym źródłami przychodu osiąganymi przez osoby fizyczne - nie mam możliwości kompensaty strat giełdowych z dochodami ze stosunku pracy itp., nie łączą się również z dochodami z działalności gospodarczej (wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy to w ramach prowadzonej działalności osoba fizyczna obraca papierami wartościowymi, tzn. kupuje je i sprzedaje w drodze wykonywanej działalności);
  • skompensować tą stratę z zyskami lat kolejnych - jeżeli inwestor poniósł ogólną stratę na transakcjach na instrumentach finansowych w danym roku, ma możliwość skompensowania jej w latach kolejnych - zasadą jest okres rozliczenia straty 5 lat, w jednym roku podatkowym kwota rozliczenia nie większa niż 50% straty, czyli np. podatnik osiąga stratę na wszystkich transakcjach w 2014r. w wysokości 4.000zł - ma ją prawo rozliczyć z zyskami w kolejnych 5 latach podatkowych - a więc 2015-2019 w kwocie nie więcej niż 2.000zł rocznie (jeżeli przez kolejne dwa lata będzie miał zyski powyżej 2.000zł rozliczyć ma prawo ją w ciągu minimalnie 2 lat, a jeżeli zyski będą niższe, to może rozliczyć cały zysk i wtedy nie zapłaci w ogóle podatku do momentu rozliczenia straty).
 
PODSUMOWANIE:
  • niezależnie od tego, czy inwestor osiąga zysk, czy stratę zobowiązany jest złożyć deklarację na podatek z zysków giełdowych;
  • zyski/straty rozliczane są na formularzu: PIT-38;
  • termin: 30 kwietnia roku następnego;
  • podstawa: PIT-8C od biura maklerskiego (dla każdego rachunku w biurze maklerskim osobny PIT-8C, który należy zsumować) - koniecznie należy sprawdzić;
  • odpowiedzialność przed urzędem skarbowym - inwestor/podatnik;
  • płatnikiem i podatnikiem jest inwestor;
  • rozliczenie i odprowadzenie podatku raz do roku;
  • rozliczenie straty z danego roku w ciągu kolejnych 5 lat, maksymalnie 50% rocznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz