wtorek, 19 maja 2015

Termin - 01.07.2015r. - duża zmiana w odliczeniu VAT od paliwa

Z dniem 01.07.2015r. przedsiębiorcy nabywają prawo od odliczenia 50% podatku VAT od paliwa.

Do dnia 30.06.2015r. zakaz obejmuje auta, które są wykorzystywane do działalności mieszanej, tzn. częściowo na cele związane z działalnością gospodarczą, a częściowo do celów prywatnych przedsiębiorcy. Od 01.07.2015r. zakaz, który obejmuje zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
 1. samochodów osobowych,
 2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
 • 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
 • 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
 • 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg
przestaje obowiązywać. Przedsiębiorca zyska korzyść w postaci większej oszczędności na VAT. Więcej na ten temat można znaleźć TUTAJ.9 komentarzy:

 1. Kolejna sprawa jak utrudnić życie i wyciągnąć więcej pieniędzy od porządnych obywateli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To raczej korzystna zmiana, a nie sposób jak wyciągnąć pieniądze od podatników. Daje realną korzyść w postaci możliwości odliczenia VAT. Zachęcam do przeczytania uważnie.

   Usuń
 2. A co z pozostałym 50 % VAT, czy będą to koszta podatkowe do odliczenia od podatku dochodowego, czy po prostu idzie to w niepamięć?

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozostałe 50% VAT nie podlegające odliczeniu będzie wchodziło w koszty zmniejszające podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym w przypadku paliwa wliczanego do tych kosztów (czyli jeżeli mamy podstawę wliczenia paliwa do kosztów podatkowych, mamy też prawo wliczenia VAT, którego nie mieliśmy prawa odliczyć).

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli obecnie koszty związane z zakupem paliwa można rozliczać tak jak inne koszty pojazdu typu naprawa? Tzn. 50% do rejestru VAT, a resztę do ewidencji kosztów pojazdu rozliczanej na podstawie ewidencji przebiegu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 50% VAT można odliczyć od zakupionego paliwa zawsze, natomiast pozostałą część tylko w przypadku gdy uprawnia nas do tego kilometrówka?

   Usuń
  2. Koszty zakupu paliwa można odliczać tak jak pozostałe koszty związane z użytkowaniem auta, np. naprawa - do wysokości kilometrówki w ewidencji przebiegu pojazdu.Odliczenie VAT obejmuje 50% podatku VAT od całych zakupów paliwa dla danego auta. Nie ma odliczenia 100% jeżeli dane auto wykorzystywane jest do celów mieszanych - zawsze to będzie 50% przy autach wykorzystywanych do celów mieszanych. 100% przysługuje jedynie do aut wykorzystywanych jedynie w celach służbowych i zgłoszonych do urzędu skarbowego. Kilometrówka nie ma wpływu w tym wypadku na odliczenie VAT.

   Usuń
 5. Proszę o potwierdzenie, czy wykorzystując swoje prywatne auto w celach służbowych na podstawie kilometrówki będę mógł odliczyć jedynie 50%VAT?

  OdpowiedzUsuń
 6. 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
  i już wiesz że ktoś wynegocjawał coś dla siebie :)
  martax

  OdpowiedzUsuń