Czy przedsiębiorca, który zamierza podnosić swoje kwalifikacje może wydatki z tym związane zaliczyć do kosztów podatkowych? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? I które z poniesionych wydatków mogą stanowić koszty podatkowe?
Art. 22 ust. 1 UPDOF mówi, że "Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia
przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23".
Przedsiębiorca ma więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki/koszty, które powiązane są z uzyskanymi przychodami, mają związek przyczynowo-skutkowy z nimi - a ściślej mówiąc z ich zwiększeniem. Każdy podatnik ma obowiązek sam wykazać taki związek - by urząd skarbowy uznał zasadność poniesienia kosztu przez danego przedsiębiorcę.
Przedsiębiorca ma prawo ponosić koszty związane z pogłębianiem wiedzy, poszerzaniem umiejętności, i wliczać je w koszty podatkowe, ale tylko wtedy, gdy przekładają się bezpośrednio na przychody, lub pozwolą w przyszłości (po ukończeniu np. studiów) rozszerzyć działalność i uzyskiwać przychody z tego tytułu.
Dla poparcia tego wskazać należałoby chociażby:
- interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 maja 2014 r., nr ITPB1/415-287/14/MP - dotyczącą działalności z zakresu opieki zdrowotnej; podatnik ponosił koszty związane z dokształcaniem się w celu osiągania przychodów w przyszłości, poszerzenia swojej działalności. Wydatki z tym związane można wpisać do kosztów uzyskania przychodów i zmniejszyć o nie podstawę do opodatkowania, gdyż są one racjonalne a ich poniesienie gospodarczo uzasadnione;
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej Katowicach z 20 maja 2014 r., nr IBPBI/1/415-249/14/WRz - dotycząca przedsiębiorcy dokształcającego się na studiach podyplomowych powiązanych z zakresem wykonywanej działalności;
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 listopada 2012 r., nr ITPB1/415-1006/12/AK - dotycząca dokształcania się na studiach doktoranckich powiązanych z zakresem wykonywanej działalności.
Inne podejście natomiast wykazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2013 r., nr IPTPB1/415-147/13-2/AP - powołał się on na celowość studiów doktoranckich podjętych przez przedsiębiorcę i wskazał, że ma to charakter osobisty, nie spełnia kryterium celowości.
Wszystkie tego typu wydatki ponoszone przez przedsiębiorców należy rozstrzygać indywidualnie, gdyż istnieje ryzyko nieprawidłowej oceny stanu. Co do zasady koszty poniesione na dokształcanie powiązane z prowadzoną działalnością, które bezpośrednio przekładają się na działalność, lub w przyszłości umożliwią poszerzenie zakresu prowadzonej działalności (np. kolejna specjalizacja) - stanowią koszty uzyskania przychodów.
Kosztami uzyskania przychodu nie będą natomiast diety - gdyż wyjazdy związane ze studiami nie stanowią podróży służbowych mających bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą poza siedzibą firmy (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 listopada 2012 r., nr ITPB1/415-1006/12/AK; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej Katowicach z 27 czerwca 2012 r., nr IBPBI/1/415-360/12/ZK).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz