poniedziałek, 12 stycznia 2015

Ulgi podatkowe w rozliczeniu za 2014r.

Czy każdy z nas wie, z jakich ulg może skorzystać dokonując rocznego rozliczenia podatku dochodowego? Pewnie nie, a warto zapoznać się z całym katalogiem ulg i odliczeń, jakie daje nam ustawodawca, by jak najkorzystniej dokonać swojego rozliczenia. Trzeba sprawdzić jakie ulgi są dostępne, która z nich może się nam należeć i odpowiednio rozliczyć podatek w deklaracji.
Ulgi podatkowe można podzielić na te, które zmniejszają podstawę do opodatkowania i te, które są już bezpośrednio odliczane od podatku.

 

Ulgi podatkowe za 2014r. odliczane od dochodu/przychodu (zmniejszające podstawę do opodatkowania):

 

  • Składki ZUS (zapłacone w roku podatkowym) - dotyczy to składek zapłaconych za ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, które w imieniu pracownika odprowadził pracodawca do ZUS, ich wysokość pracownik otrzymuje wykazaną w PIT-11.
  • Ulga z tytułu kosztów dojazdu do pracy - pracownik może skorzystać w rozliczeniu rocznym z kosztów uzyskania przychodów naliczonych przez zakład pracy (wykazanych w PIT-11), które to koszty zostały określone ustawowo i są uzależnione od tego, czy pracujemy w tej samej miejscowości, w której mieszkamy (1.335zł rocznie), czy zakład pracy jest w innej miejscowości (1.668,72zł), oraz czy przychód uzyskany jest z jednego źródła, czy z większej ilości źródeł (odpowiednio dla tej samej miejscowości - 2.002,05zł, dla innej miejscowości - 2.502,56zł). Jeżeli jednak pracownik dojeżdża do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej i posiada imienne bilety okresowe z tego tytułu opiewające na kwotę wyższą niż wskazane ustawą - może rozliczyć je w kosztach uzyskania przychodu, zamiast kosztów ustawowych. Odliczenia tego nie można dokonać, gdy pracownik ma z tego tytułu dofinansowanie od pracodawcy lub są mu te koszty refundowane.
  • Ulga z tytułu krwiodawstwa (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy) - ulga przysługuje osobom, które posiadają zaświadczenie jednostki krwiodawstwa o ilości oddanej krwi, określana w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew.
  • Ulga z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy)
  • Ulga z tytułu darowizny na cele kultu religijnego (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy)
Wysokość ostatnich 3 ulg nie może przekroczyć w roku 6% przychodu (dochodu z PIT-28) i musi zostać odpowiednio udokumentowana, tzn. że na dzień przekazania darowizny organizacja jest organizacją pożytku publicznego, realizującą cele z tym związane. Darowizny przekazane na rzecz osób fizycznych, a także osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami - nie podlegają odliczeniu.
  • Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy) - poniesione w roku podatkowym przez osobę niepełnosprawną, lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Wydatki te są szerokie (dostosowanie mieszkania, leki, przewodnik, pies asystujący, samochód) i warto zapoznać się z całym katalogiem i limitami w jakich można odliczać je od dochodu - w tym celu warto przeczytać broszurę do załącznika PIT-0.
  • Wydatki na internet (art. 26 ust. 1 pkt. 6a) - maksymalne odliczenie to 760zł, na podstawie dokumentów potwierdzających wysokość kosztu, tzn. faktury i dokonać go można w dwóch kolejnych latach, pod warunkiem, że wcześniej z takiego odliczenia się nie korzystało.
  • Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu (w kwotach uwzględniających pobrany podatek), jeżeli nie zostały one potrącone przez płatnika (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy).
  • Wydatki na nabycie nowych technologii (art. 26c) - odliczenie dotyczy jedynie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (Za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu odrębnych przepisów. Z kolei, przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa wyżej, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw.) - przed dokonaniem odliczenia warto zapoznać się w całości z treścią art. 26c.
  • Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy) - kwota wpłat w tym wierszu nie może przekroczyć limitu określonego w przepisach o IKZE (2014r. limit 4.495,20zł).
  • Wydatki na spłatę odsetek od kredytu (art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 i Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316), w związku z art. 26b ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.) - dotyczy kredytów udzielonych 2002-2006 - szerzej opisane zostały warunki i podstawy w broszurze do PIT-D.

 

Ulgi podatkowe za 2014r. odliczane od podatku (zmniejszają podatek do zapłaty):

 

  • Ulga za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego - ulga przyznawana na podstawie decyzji wydawanej przez organ podatkowy.
  • Składki na ubezpieczenia społeczne opłacone przez osobę prowadzącą gospodarstwo domowe z tytułu zawarcia umowy aktywizacyjnej z osobą bezrobotną (art. 27e ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.) - umowa aktywizującą musi być zarejestrowana w urzędzie pracy i potrzebne są dowody poświadczające opłacenie składek z własnych środków przez gospodarstwo domowe z tytułu zatrudniania osoby w ramach umowy aktywizacyjnej.
  • Ulga z tytułu wychowania dzieci (art. 27f) - szeroko ulga została opisana TUTAJ.
  • Składki na ubezpieczenie zdrowotne - wysokość odliczenia nie może przekroczyć 7,75% podstawy ustalenia składki - pracownik otrzymuję tą informację w PIT-11, przedsiębiorca może odliczyć w tej samej wysokości składki opłacone za siebie oraz osobę współpracującą.
  • Ulga abolicyjna - przewidziana dla podatników uzyskujących przychody za granicą, a będących rezydentem polskim, pozwalająca zmniejszyć podatek w Polsce o ten zapłacony za granicą w odpowiedniej proporcji.
  • Wydatki na cele mieszkaniowe poniesione w latach wcześniejszych - wydatki w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, które nie znalazły pokrycia w podatku za te lata (kiedy ta ulga przysługiwała).
  • Wydatki na kontynuację systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej (art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509, z późn. zm.)).
W związku z szerokim katalogiem ulg i odliczeń jakie może zastosować osoba fizyczna rozliczająca swój roczny PIT - zachęcam do zapoznania się z chociażby broszurami PIT-0 i PIT-D, w których można je znaleźć i sprawdzić, czy nam przysługują i jakie warunki należy spełnić, by móc je zastosować. Powyżej wskazałam jedynie hasłowo ulgi, z których można skorzystać. Należy pamiętać o tym, że zastosowanie danego odliczenia wiąże się z posiadaniem dokumentów uprawniających do jego zastosowania, dlatego też warto je zgromadzić przed dokonaniem rocznego rozliczenia, by w przypadku kontroli posiadać cały komplet dokumentacji. Korzystanie z odliczeń jest przynosi wymierne oszczędności na podatku, który należy odprowadzić do urzędu, lub też jego zwrot.

Powiązane z tematem jest:

Każda osoba rozliczająca swój podatek, która osiąga przychody do opodatkowania, a przez to płaci podatki ma prawo do przekazania 1% swojego podatku na jakiś cel - czy to organizację, czy konkretną osobę. Jeżeli nie masz jeszcze celu, na który możesz przekazać swój 1% podatku dochodowego, który zapłaciłeś do urzędu skarbowego - zachęcam do przeczytania informacji o Kubusiu:


Przekazanie 1% nic nas nie kosztuje, a może zdziałać tak wiele - zachęcam więc do przekazywania 1% podatku dla tych, którzy tego potrzebują.

1 komentarz:

  1. Ulgi rehabilitacyjne w 2019 roku uległy także dość poważnym zmianom. Jest to aktualnie 12-krotność renty socjalnej która została ustalona 1 czerwca 2018 roku.

    OdpowiedzUsuń