Krótki temat, ale istotny ze względu na zmianę jaka zaszła od 01.01.2015r. w przepisach ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. W art. 12 ust. 3g-3i updop i art. 14 ust. 1j-1l updof ustawodawca daje możliwość wyboru podatnikowi prowadzącemu ewidencję sprzedaży towarów i usług za pomocą kas rejestrujących ujednolicenia momentu rejestrowania przychodu dla potrzeb PIT i CIT tak samo jak i VAT. Co powinien zrobić podatnik?
Ustawy mówią, że w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wydane/wykonane w okresie późniejszym, a wpłaty te podlegają zarejestrowaniu za pomocą kas rejestrujących zgodnie z ustawą o VAT, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty. Jest to jednak uwarunkowane tym, że podatnik zobowiązany jest do zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze sposobu ustalania daty powstania przychodu w terminie:
- do 20 stycznia - jeżeli podatnik już prowadzi taką ewidencję;
- do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, kiedy zaczął rejestrować swoje przychody za pomocą kasy rejestrującej.
Wybór tej metody (podobnie jak przy innych oświadczeniach od 01.01.2015r.) skutkować będzie również na lata następne, chyba że podatnik w terminie do 20 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym korzystał z tej formy ustalania daty przychodu - zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu.
Jeżeli podatnik/podatnicy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki, która nie jest osobą prawną - takie oświadczenie musi złożyć każdy ze wspólników samodzielnie.
Istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na termin w jakim należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, czyli 20 styczeń - pozostało już tylko 12 dni!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz