czwartek, 27 listopada 2014

Ulga na dzieci wg nowych zasad już w rozliczeniach za 2014r.

Prezydent w dniu 24.11.2014r. podpisał ustawę uchwaloną 24.10.2014r. w sprawie nowych zasad przyznawania ulg podatkowych na dzieci.
Przynosi ona korzyści dla rodzin, które nie otrzymywały pełnego zwrotu ulgi ze względu na wysokość zapłaconego (należnego) podatku do urzędu skarbowego. Premier zapowiadał, że rodziny te odzyskają całą ulgę, jednakże nie do końca to tak wygląda.
UWAGA!!! Ulga nie będzie mogła przekroczyć zapłaconego łącznie: zaliczek na podatek dochodowy, ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego podlegającego odliczeniu.

Jednakże nawet ustanowienie tego progu przyniesie większy zwrot, niż było to w latach wcześniejszych, dla osób najmniej zarabiających, które mają dzieci.

Odliczenie w ramach ulgi na dzieci w rozliczeniach za 2014r. będzie wynosiło:
  1. na pierwsze dziecko rocznie 1.112,04zł (miesięcznie 92,67zł) – warunkiem jednak jest, by zarobki w ciągu roku nie przekroczyły kwoty 56.000,00zł (dla osób samotnie wychowujących dzieci, rozwodników, wdowców, pozostających w związku małżeńskim przez część roku) lub kwoty 112.000,00zł (dla małżonków pozostających w związku małżeńskim przez cały rok od łącznej kwoty ich dochodu). Przekroczenie tego progu oznacza utratę prawa do zastosowania ulgi. UWAGA!!! Dochód rozumiany jest jako kwota uzyskanych przychodów minus koszty uzyskania przychodów i minus zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne); 
  2. na drugie dziecko rocznie 1.112,04zł (miesięcznie 92,67zł) – bez progu zarobków; 
  3. na trzecie dziecko rocznie 2.000,04 (miesięcznie 166,67zł) – ulga wzrosła w stosunku do roku poprzedniego; 
  4. na czwarte i kolejne dziecko rocznie 2.700,00zł (miesięcznie 225,00zł) - ulga wzrosła w stosunku do roku. poprzedniego
Wprowadzone zmiany mają na celu motywowanie ludzi do pracy legalnej, by opłacali składki i podatki, eliminowanie szarej strefy (w której zwrot ten nie będzie przysługiwał). Jest to drugi etap poprawy polityki prorodzinnej, po wprowadzeniu urlopów rodzicielskich.
Pamiętać należy, że jeżeli nasza kwota zwrotu z tytułu ulgi na dzieci przekraczać będzie wartość podatku i będziemy chcieli skorzystać ze zwrotu w części opłaconych składek, będzie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym oprócz PIT-37 lub PIT-36 i PIT/0, również PIT/UZ.
PIT/UZ jest nową deklaracją, która znajdzie zastosowanie od 2014r. Deklaracja ta służyć ma ubieganiu się o zwrot nieodliczonej części ulgi na dzieci w kwocie nieprzekraczającej zapłaconego ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego podlegającego odliczeniu, a jeżeli odliczenie dotyczy osób pozostających w związkach małżeńskich przez cały rok – łącznej kwota ubezpieczeń małżonków. Jeżeli małżonkowie rozliczają się razem – złożą jedną deklarację PIT/UZ, a jeżeli osobno i każdy z nich korzysta z ulgi, każdy z małżonków zobowiązany jest do złożenia PIT/UZ z podaniem danych współmałżonka.
Osoby, które będą korzystały z ulgi na dzieci, a ich odliczenie nie przewyższa kwoty podatku – zobowiązane są złożyć PIT-37 lub PIT-36 oraz PIT/0, natomiast osoby, których ulga przewyższa kwotę podatku i będą korzystały z wniosku o zwrot (z wartości wpłaconego ubezpieczenia) do wskazanych dwóch zobowiązane są dołączyć jeszcze PIT/UZ.

Tematy powiązane:

Każda osoba rozliczająca swój podatek, która osiąga przychody do opodatkowania, a przez to płaci podatki ma prawo do przekazania 1% swojego podatku na jakiś cel - czy to organizację, czy konkretną osobę. Jeżeli nie masz jeszcze celu, na który możesz przekazać swój 1% podatku dochodowego, który zapłaciłeś do urzędu skarbowego - zachęcam do przeczytania informacji o Kubusiu:


Przekazanie 1% nic nas nie kosztuje, a może zdziałać tak wiele - zachęcam więc do przekazywania 1% podatku dla tych, którzy tego potrzebują.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz